9 Ekim 2010 Cumartesi

Aydınlığın Şövalyeleri - İş Başına

kitaplar

Bugün bir yemek tarifi ya da bir mekan tanıtımı ile değil bir kaç senedir hem Blog hem de Facebook aracılığı ile tanışıklığım olan sevgili Zerrin'in ( http://www.facebook.com/l.php?u=http%3A%2F%2Fwww.misssgibi.com%2F&h=6f95d )ablası Berrin Hn'ın görev yaptığı Başkale Lisesi'nin ihtiyaç duyduğu kütüphane için yardım çağrısında bulunmak amacı ile sizlere seslenmek istiyorum.

TuzBiber Dergiside hem kendi sayfalarında hem de Facebook aracılığıyla bu katılımı tanıtmakta ve yol göstermektedir ( http://www.tuzbiberdergisi.com/ ).

Amaç evinizde bulunan sizlerin ve çocuklarınızın artık gereksinim duymadığı , yakınlarınızdan ya da imkanınız varsa kitapcilardan temin edebileceginiz roman,hikaye ,universiteye hazirlik kitaplari ,testleri, ve okul kitaplarini aşağıda adresini verdigim son derece ciddi ihtiyaçları olan liseye ulastirmaniz.

Gönderi ile alakalı ,tüm yazılarda okuduğum kadarı ile en uygun ücretli olan PTT Kargo olduğu için bende PTT Kargoyu öneriyorum.
Bu hafta içinde yapmayı planladığım gönderimi bende PTT Kargo ile yapacağım.

ADRES: Başkale İ.M.K.B Çok Programlı Lisesi BAŞKALE / VANAşağıda ayrıca bahsi geçen lisede öğretmen olan Berrin Hn'ın bizlerle paylaştığı yazıyı da sizlerle paylaşmak istiyorum.


VAN/ BAŞKALE. Daha doğusu yok. Akşamları tepelerde ışıklar görünüyor yer yer: İran sınırı ve karakollar. Yükselti o kadar fazla ki, ağaç yetişmiyor. Yıldızlar o kadar yakın ki, ellerinizle tutabilirsiniz. İlkokulda öğrendiğim tüm yıldız kabileleri burada: küçük ayı, büyük ayı, cezve. İnsanları o kadar sıcak ki, iklime inat. “İnsanlık” burada yaşıyormuş, meğer ölmemiş diyorum içimden.
Yıllardır batıda değişik ve güzel şehirlerde ......çalıştım hem de iyi koşullarda. İster istemez kıyaslama yapıyorum. Burada 3.haftasındayız okulun. Kılık-kıyafet kontrolü sırasında ayakkabıları farklı renkte birkaç öğrenciyi ayırmıştık. Teneffüste bir kız öğrenci yanıma geldi ayrılan bir arkadaşı için. Sessizce kulağıma “hocam, … arkadaşımız 12 kardeş, ailesinin durumu iyi değil, söyleyemiyor utanıyor” dedi sustum. 9.sınıf öğrencilerinden biri (üstelik ufacık bir şey daha) eski bir eşofman üstüyle gelip gidiyor okula. Fakirliği okunuyor yüzünden, duruşundan. Bir aya kalmaz kar yağarmış buralara. Ne yapmalıyım bu çocuk için? Bugün 11.sınıf öğrencilerinden biri üzgündü. Nedenini sordum, ailemin parası yok hocam beni okuldan alacaklar dedi. Zehir gibi kafası var. Seneye mezun olacak oysa. Kalacak yer bulmalı ama nasıl? Kız öğrencilerin sayısı az, çünkü okutmuyorlar. Çarşıda kadın-kız pek görülmüyor, ancak memur bayanları görebiliyorsunuz. Öğrenci çok, sıra az. Gelen öğretmenler en fazla 1,5 yıl kalıp gidiyorlar. Sınıfta konuşuyoruz, bir örnek verdim: Van’ a gittiğinizde…Hocam Van’a gitmeyenler var daha dediler. Sordum, sınıfın yarısı ilçeden dışarısını görmemiş daha. Gidenler de çalışmak için bir inşaatta veya akraba yanında. Gezmek fiilini çekemez bu çocuklar. Sinema-tiyatro, alışveriş merkezi, kafeterya, çay bahçesi, flört nedir bilmiyorlar. Ülkemin 40 yıl öncesine ışınlanmışım sanki. Ya da bir köşeden Şener Şen çıkıverecekmiş gibi, bir Türk filminin içine düşmüşüm adeta.
Evimi taşırken kitap kolilerinden yakınan taşımacılara kızan ben, okuldaki kütüphaneyi görünce ürperdim. Bomboş. Bu gençlerin bilinç kazanması, kendilerini tanıması, hayallerine kavuşmak için yol-yordam öğrenmeleri gerekiyor oysa. Yokluk ve yoksulluktan kurtulmaları, cahil kalmamaları gerekiyor. YGS-LYS kitapları olsa kütüphanede soru çözümü yaparlar, üniversiteye bir adım daha yaklaşırlar.
Okuduğu bir roman karakteri belki onun hayatında dönüm noktası olacak, belki çözdüğü bir üniversite hazırlık kitabı onun bir bilim insanı olmasını sağlayacak ya da okuduğu kitaplar hayatının tek zenginliği olarak kalacak ama kendi çocuklarını özellikle de kızlarını okula göndermesini sağlayacak.
Üzerime umutsuzluk çökmeye başladı, yakında yağacak olan kar gibi…
Aydınlığın şövalyeleri neredesiniz?

Berrin Damgacı
ADRES: Başkale İ.M.K.B Çok Programlı Lisesi BAŞKALE / VAN


Ama bunun yanında ihtiyaç sadece kitapla bitmiyor , kampanya kütüphane kurmak olabilir ama okula gidip gelirken ihtiyaçları olan , belkide artık çocuğunuzun ayağına olmayan ve dolapta bekleyen botlardır.
Haydi el ele verelim.

Sağlıcakla kalın.

Hiç yorum yok: