28 Haziran 2009 Pazar

Her İşin Başı Sağlık

Uzun süre ayrılığın ardından tekrar Blog'ta yazabilmek ne büyük mutluluk.
Yaklaşık 20 gün boyunca beni yatmaya mecbur bırakan bir virüs sebebi ile ne yazı yazabildim ne de sevgili arkadaşlarımın bloglarını ziyaret edip yorum bırakabildim.
Geçmiş kötü zamanlardan bahsetmek pek benim tarzım değil ama herkesin başına gelebilecek bir hastalık olduğu ve şu sıralarda da doktorumun bana ilettiğine göre sıkça rastlandığı için bilgi verebilmek adına kısaca bahsetmek istiyorum.
Başıma gelen sonuçta hepimizin ara ara yakalanıp 1 hafta gibi bir sürede ayakta geçirdiğimiz solunum yolu viral enfeksiyonunun vücudun bağışıklık sisteminin düşük olduğu bir dönemde kana yani sisteme yerleşmesidir.
Bu başıma ilk defa geldi , umarım bir daha gelmez.
İlk belirtiler inanılmaz yorgunluk ile başlıyor , bir kaç basamak merdiven bile inanılmaz yorgunluk veriyor ve oturup dinlenme ihtiyacı duyuyorsunuz , çok bariz olarak iştahsızlık başlıyor , ben grip olduğumda bile iştahı kesilmeyen bir kişi olarak o dönemde 1 kaşık çorba ile doyup 2. kaşık fazla geliyordu. İlk 3 gün geçer diye doktora gitmedim , işe gittim ama sabahları üşüme öğleden sonrada aşırı terleme ile çalıştım ve artık 3. günün sonunda akşam dayanamayarak iş çıkışı hastahaneye gittim. Doktorun ilk teşhisi B12 vitamininde düşüklük olabileceği konusundaydı ve tam kan tahlili istedi. Ertesi sabah işe gitmek artık imkansız olmuştu ilk defa ateşim çıktı ve kendimi çok daha yorgun hissettim. Öğlen gibi tahlillerim çıkınca doktoru aradım gerçekten B12 epey düşüktü hemen ilaca başlamam gerektiğini söyledi ve ayrıca kanda viral bir enfeksiyon olduğunu belirterek enfeksiyon doktoruna sevk etti ve enfeksiyon doktoru ile birlikte neredeyse 4 günde bir kan tahlilleri , bunların yanında karaciğer ultrasonu , beyin emarı , kalp ultrasonu , akciğer flimi , hepatit kontrolleri devam etti . Kanda bulunan virüs her organı etkilediği için hemen hemen her organ kontrol edildi. Allahtan benim sadece karaciğer değerlerimi yükseltti başka tarafa bir zararı olmadan bu hastalıktan kurtuldum.Bu hastalığın tek tedavisi sürekli olarak yatmak ve bol sıvı tüketmek ( günde en az 3 litre su ) , viral bir enfeksiyon olduğu için herhangi bir ilaç tedavisi uygulanmadı.
İlk doktora gittiğimde hastahanede yatmanız gerekiyor bile dedi ama benim etrafımdakiler özellikle sevgili Sema Teyze ve eşim bana hastahanede olabilecek bakımının kat kat fazlasını gösterdiler , bende uslu olup hiç kalmadım :-) aslında kalkacak hiç gücümde yoktu .
Neyseki şimdi düzeldim ve işime başladım , işi bu kadar özleyeceğim hiç aklıma gelmezdi , inanın sabah akşam durmadan çalışabilirim:-))
Ayrıca sevgili arkadaşım Nermin'de beni özellikle sağlık konusunda hiç yanlız bırakmadı , ona da çok teşekkür ederim. Özlem'cim seni asla unutmadım , keşke ben senin sürekli yanında olabilseydim.Ama bana hastalığım sırasında gerçekten tüm personeli ile yardımcı olan Acıbadem Hastanesi , işim ve SGK için gereken raporlama işlemine gelince tam tabiri ile çuvalladı ve son derece amatör bir iş çıkardı , hatta hala yanlışlarını bulup raporu düzgün bir hale sokturamadık.
İlk raporları hazırladıktan sonra SGK ile anlaşmaları olmadığı için İl Sağlık Müdürlüğüne onaylatmamı istediler , bahsi geçen yere raporlar ile gittiğimde raporumu hazırlayan ve iş göremezlik belgesinde adı geçen doktorun İl Sağlık Müdürlüğünde kayıtlı olmadığı ve onay verilemeyeceği ortaya çıktı. Oradaki görevli bayan Acıbadem'den bu tip olayların sık sık karşılaşıldığını da iletti.Hemen geri dönüp başhekim ile görüşmek istedim ama klasik olarak toplantıda denildi ama biraz yüksek ses ile konuşunca telefonla görüşülüp yeni rapor hazırlanacağını söylediler.
Cumartesi yeni raporları aldım tam çıkarken başhekim imzalarının eksikliğini gördüm , hemen imzalattılar . Ama bununla bitmedi eve geldikten sonra raporların bağlı bulunduğum sigorta müdürlüğüne değil başka bir sigorta müdürlüğüne hazırlandığını bir tanesinde mart ayına ait bir tarih kullanıldığını , raporun 05/06 tarihine ait olduğu belirtilirken 24/06 da düzenlendiğini ve buna benzer yazım hatalarının olduğunun farkına vardık . Ayrıca ilk yolladığım vizite kağıdı da sırra kadem bastı.
Bugün artık eşim "direk ben devreye gireceğim ve orada bekleyerek her harfi kontrol edilecek şekilde hazırlatacağım " dedi . Böyle bir hastalıktan çıkan birisi olarak benim artık koşturacak psikolojik gücüm kalmadı.
Özel sigortalardan kendini inanılmaz şekilde büyütüp hastahanelerin en büyüklere arasına girmiş Acıbadem tam bir fiyasko ile benim hastalığımı bitirdi.Umarım bu işlemler daha fazla uzamadan biter .
Tecrübe olmadığı zaman sorgulamanız ve araştırmanızda geçikiyor . Bu kadar detay vermemdeki amaç umarımki yaşamazsınız ama en azından verdiğim bilgiler kulak dolgunluğu olur. Aldığınız her belgeyi harfi harfine inceleyin ve doktor konusunda kayıtlı olup olmadığı konusunu sorgulayın.
Sanmıyorumki özel sağlık sigortası olmayıpta bu hastahaneden faydalanan birisi olsun. Bence kesinlikle de olmasın.

İşte böyle biraz uzun oldu ama birazcık olsun faydası dokunması dileğiyle.

Sağlıcakla kalın.

14 yorum:

özlem dedi ki...

neşe abla cok buyuk gecmiş olsun simdi iyi olmana cok sevindim Allah bidaha gostermesin...

neseersoy dedi ki...

Özlem , çok teşekkür ederim.

Esin (Huysuzbalık) dedi ki...

Çok çok gecmis olsun Nesecim. Acıbadem benim de hiç begenmedigim bir hastane. Daha önce hastaliklarla çok uğraşmış biri olarak sağlığımın kıymetini artık çok iyi biliyorum. 20 gün iyileşmek için çok uzun bir süre .Allah korumuş da daha ciddi bir seye neden olmamış. Sevgiler ...

Baharcicegi dedi ki...

cok gecmis olsun,artik bilmedigimiz degisik hastaliklar cikiyor yada vardi biz bilmiyorduk.
Burda biz gurbetin kahrini bosunami cekiyoruz,burda doktor olsun hastane olsun sistemi iyice oturmus zorluk cekniyoruz.
sevgiler

birdutmasali dedi ki...

:((
ÇOKK ÇOK GEÇMİŞ OLSUN..
HASTALIKLAR.
HASTANELER..
İLAÇLAR..
YAŞANANLAR :((((((
...........................
BANADA NE ÇOK ŞEY ANIMZATTIN :(
Hiç önemi yok canım..
KOCAMAN BİR ÇARPI KOYUVER ÜZTÜNE.
GÜZEL GÜNLERİN ÇOK OLSUN NEŞECİĞİM.

HÜLYA dedi ki...

çok geçmiş olsun... baya uzun sürmüş allah başka hastalık göstermesin çook dikkat etmek lazım.

Tekrar geçmişler olsun canım herşey gönlünce olsun. sevgiler

Muhterem'le Afiyetle dedi ki...

Sevgili Neşe,
Öncelikle çok geçmiş olsun.
Uzun süren bir dönem geçirmişsin ama sanırım bu büroktarik engeller seni daha çok yormuştur.

NzlGl dedi ki...

Neşe hanım sizi yine görmek ne kadar güzel:))
Çok geçmiş olsun diyorum.Umarım Allah bir daha yaşatmaz.
Hastane hakkındaki düşüncelerinize aynen katılıyorum.
Sağlıklı günler dileğiyle,
iyi haftalar

Çınar dedi ki...

Çok geçmiş olsun Neşe Hanım, neyse ki atlatmışsınız.

Hastanelerdeki prosedür ve yetmiyormuş gibi, üstüne birde yapılan yanlışlıklar, hastalıkla uğraşmak kadar yoruyor insanı ne yazık ki

Sevgi ile kalın...

YAŞAMIN KIYISINDA dedi ki...

Çok geçmiş olsun,
Sanırım daha iyisindir.
Maalesef anlattığın sorunlar tüm hastahanelerde
sanki olması gerekliymiş gibi aynı.
Sevgi ve sağlıkla kal...

TAZE NANE dedi ki...

Çok ama çok geçmiş olsun.
Şimdi iyi olmana çok sevindim.
Yazını dikkatle okudum.
Kendine çok iyi bak.
Sevgiler.

Tijen dedi ki...

Çok çok geçmiş olsun Neşe. İyileştin ya önemli olan o. Bir daha olmasın lütfen!

TAZE NANE dedi ki...

Çok çok geçmiş olsun.
Kendine çok iyi bak.
Sevgiler canım.......

TAZE NANE dedi ki...

Canım tekrar geçmiş olsun.
Sana yorum bıraktım önceden de tekrar uğramak istedim.
Sevgiler.