22 Kasım 2012 Perşembe

Zeytinyağlı Taze Börülce - Gümüşlük Pazarından

Gümüşlük'ten getirdiğim son ganimetimde bitti , bu yaz İstanbul'da da epeyce taze börülce yaptım ama oradan aldığım börülceler kesinlikle daha lezzetli oldu.Sanırım seneye epey stok yapacağım :-)

Malzemeler ;

1/2 kilo taze börülce ( içleri büyümüş olanları çıkartarak pişirdim yemekte daha güzel bir sunuş sağladı )
1 adet iri domates ( küp küp doğranmış )
1 adet iri boy kuru soğan ( küp küp doğranmış )
2 çorba kaşığı zeytinyağı
1 çay kaşığı domates salçası
1 adet kesme şeker
istenildiği kadar tuz ve az miktarda karabiber

Tüm malzemeleri çiğ olarak ( kavurmadan ) düdüklü tencereye koyuyoruz , su eklemeye gerek olmadan tencerenizin ayarına göre 5 ila 10 dakika arası pişiriyoruz.

Sağlıcakla kalın.

14 Kasım 2012 Çarşamba

Zeytinyağlı Uzun Boylu Bamya - Gümüşlük Pazarından


Gümüşlük pazarında tontonmu tonton bir teyzem var , ağzında dişi kalmamış , hoş sohbet , sağlık için öğütler veren teyzem :-) 3 hafta boyunca bamyamı ondan aldım , her hafta alırken " mutlaka hergün 2 adet çiğ yiyin şeker hastalığına birebir " dedi , hatta her defasında elinde bir bamya çiğ yerken görüyordum:-) Bamyalar benim alıştığım gibi ufacık değil bazıları 10-15 cm. uzunluğunda ve gayet sert , ilk sefer aldığımda yumaşamayacağından endişelendim ama pişince bu endişem hemen yok oldu :-) Son çıktığım pazardan bir miktar alıp İstanbul'a da getirdim , şapkalarını kesip yıkayıp iyice kurutup derin dondurucuya koydum , bir paketim kaldı onu da yakında pişireceğime eminim :-)


Malzemeler;

- 1/2 kilo bamya
- 1 adet iri boy kuru soğan ( ay şekilde doğranmış )
- 1 adet büyük boy domates ( küp küp doğranmış )
- 1 çay kaşığı domates salçası
- 1 adet küp şeker
- 3 çorba kaşığı kadar zeytinyağı
- istenildiği kadar tuz ve karabiber

Şapkaları alınmış bamyaları ve tüm malzemeleri çiğ olarak düdüklüğe koyup düdük ötmeye başladıktan sonra ocağımızı kısıp 7-10 dk. civarında pişiriyoruz.
Soğuyunca servise hazır oluyor..
Sağlıcakla kalın.

Turp Otu - Gümüşlük Pazarından


Uzun zaman sonra tekrar bloğumla , sizlerle buluşmak çok güzel :-)

Emeklilik nasıl gidiyor diye soracaklar için hemen bir solukta cevabımı vereyim ; harika :-)). Ama garip olan bir şey sanki hiç çalışmamış gibiyim , sanki 24 sene aynı yerde başka birisi çalışmış , insan bu kadar mı siler ve yeni hayatına hemen adapte olur :-)

Ekim ayını geçirdiğim ve önümüzdeki sene itibariyle daha uzun zamanımı geçireceğim sevimli belde Gümüşlük pazarında tanıdığım ve tadını çok beğendiğim turp otunu sizlerle paylaşmak istedim.
Pazarımız küçük ama herşeyi taze ve bahçeden yeni koparılmış olarak bulmak mümkün , pazarcı teyzeler ise bir harika , hem alışveriş çok güzel hem de sohbet . Kendilerinden tarif konusunda epey yardım aldım .Özellikle otlara çok meraklı olduğum için bilgi almak istedim ama kış döneminde çok fazla ot olduğunu kışın gelmemi tavsiye ettiler ,sanırım dayanamayıp bu tavsiyeyi yerine getireceğim :-)

Turp otunun pişmeden önce bu kadar lezzetli olabileceği aklıma gelmezdi. Pişirmeden önceki fotoğrafları maalesef yok , çekmeyi atladım , pişince rengi çok güzel bir yeşile dönüşüyor .

Kibrit çöpü uzunluğunda kesip bolca yıkadığımız otumuzu tuz ekleyip kaynattığımız suda makarna haşlar gibi yaklaşık 10 dakika kadar pişiriyoruz.
Servis edeceğimiz zaman limon ,zeytinyağı ve sarımsak sosunu ilave diyoruz , daha önce soslanırsa renginde kararma olacaktır .

Hafifçe haşladıktan sonra soğan ile kavurup üzerine yumura kırarakta farklı bir lezzet yapılabiliyormuş , ben henüz denemedim , bir sonraki denemem o olacak.

Pazarımızdan küçük bir kareyi de sizlerle paylaşmak istedim ; zengin , renkli ve en önemlisi çok taze.

Sağlıcakla kalın.